Destek Hattı +90 (224) 241 4104 - 05

Sokak hayvanı sorunu diye bir şey yoktur;
sokak hayvanlarının sorunları vardır.


Türkiye’deki tüm belediyeler için referans noktası haline gelmiş örnek barınağımızla yalnız Osmangazi sınırları içinde değil, ülkemizin her yerindeki yardıma muhtaç sahipsiz hayvanlara hizmet verebilmemin haklı gururunu yaşamaktayız.

Belediyeler ve belediye başkanları olarak, sokak hayvanları adına yapabileceğimiz en önemli katkı “5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasası’na” sahip çıkarak uygulanması noktasında ilgili birimlere gereken yetki ve imkanlar sağlamaktır.

Osmangazi Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı hizmet veren Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi, 114 dönümlük arazi üzerine kurulmuştur. Tesisimizde yılda ortalama 3500 sokak köpeği ve kedisi kısırlaştırılmakta ve ameliyat süresi dolanlar aşılanıp küpelenerek yasada öngörüldüğü gibi alındıkları bölgelere geri bırakılmaktadır.

Hayvan ve doğa sevgisini erken yaşta çocuklarımıza aşılayabilmek, hayvan satın almayı değilde sahiplenmeyi cazip kılmak adına da ilköğretim okulları ve hayvan koruma dernekleri ile omuz omuza çeşitli projeler üretmeye devam etmekteyiz.

U.Ü. Veterinerlik Fakültesi ile ortak bir intern öğrenci programı sürdürmekteyiz, bununla birlikte ülkemizde ki ve yurt dışında ki Veteriner Hekim adaylarına staj imkanı sağlamaktayız.

Unutulmamalıdır ki sokak hayvanı sorunu diye bir şey yoktur, sokak hayvanlarının sorunları vardır. Belediyeler olarak bu sorunu tek başımıza çözmemiz mümkün değildir. Tüm hayvan sevenleri, bu amacımız doğrultusunda birlikte çalışmaya davet ediyoruz.